/ Akademia Smart Wedding  / Rola świadków podczas przyjęcia weselnego

Rola świadków podczas przyjęcia weselnego

Świadek i świadkowa – kim oni są? Co należy do ich obowiązków? Czy faktycznie ich rola ogranicza się tylko do organizacji „ostatniego wieczoru wolności” i zasiadania przy stole prezydialnym podczas przyjęcia weselnego? Nic bardziej mylnego, na ich barkach spoczywa wielka odpowiedzialność, więc dobrze przemyśl swój wybór 🙂

fot. fotoursus.pl

Przyjęło się, że na tę wyjątkową funkcję Para Młoda prosi rodzeństwo lub najbliższych przyjaciół. W tym wyjątkowym dniu ważne, aby od świadków mieć mocne wsparcie nie tylko to psychiczne, ale również organizacyjne. Jest to rzecz szalenie istotna, ponieważ w kluczowych momentach jego brak może wszystko wywrócić do góry nogami.
Kiedyś słyszałam, że zgodnie z tradycją świadkowie powinni być stanu wolnego 🙂 Nie mam pojęcia skąd to przeświadczenie… 9 lat temu zostałam poproszona o świadkowanie przez bliską mi osobę (byłam już ostatnią panną w rodzinie, która miała ukończone 18 lat). Zafascynowana tym faktem, nie wiele myśląc, rzuciłam się jej na szyję krzycząc „ale super, tak oczywiście!” Dziś z przykrością muszę stwierdzić, że byłam fatalną świadkową. Nie dlatego, że nie byłam zaangażowana, ale moje weselne doświadczenie było bardzo skromne i nie wiedziałam, czym dokładnie mam się zajmować. Starałam się być pomocna, miałam nawet igłę i nitkę 🙂 natomiast z perspektywy czasu wiem, że nie wykonałam nawet połowy swoich obowiązków. Wiek nie powinien być głównym determinantem, mi świadkowała o 4 lata młodsza siostra (panna :)), która spisała się rewelacyjnie, jednak zwróć na to uwagę. Osoba bardzo młoda, która nie uczestniczyła w wielu przyjęciach tej rangi, może nie wiedzieć jak ma się zachować, na co zwrócić uwagę, a w sytuacji trudnej może niepotrzebnie spanikować.

Istotne, aby świadkowie byli dobrze zorientowani w planie dnia oraz harmonogramie przyjęcia. Znali godzinę rozpoczęcia każdej czynności od fryzjera przez przyjazd fotografa po wyjazd do kościoła. Warto zaangażować ich w organizację, zakup detali dekoracyjnych, zapoznanie z koncepcją i wizą wesela. Niejednokrotnie to oni pomagają w rozkładaniu winietek na sali czy prezentów dla gości (jeśli nie masz jeszcze pomysłu na upominki przeczytaj post: https://www.dworafrodyta.pl/akademia-smart-wedding/niech-o-nas-pamietaja-czyli-jak-rozsadnie-dopasowac-prezenty-dla-gosci-do-wesela/).
To świadkowie odpowiadają za zakup tub lub ryżu i rozdanie ich przed wyjściem Pary Młodej z kościoła.

W dniu ceremonii to świadkowie powinni być osobami do kontaktu a nie Państwo Młodzi, więc uposaż ich w numery telefonów do podwykonawców, aby mogli swobodnie się z nimi kontaktować. To bardzo istotne zwłaszcza jeśli część weselników przyjeżdża autokarem, który jest wynajęty przez Parę Młodą. W kwestii transportu wiele rzeczy potrafi się zmienić na ostatnią chwilę, więc osoba koordynująca jest niezbędna jednak powinno się to obyć z pominięciem Państwa Młodych.  Jeśli podczas wesela przygotowane są specjalne atrakcje dobrze, aby świadkowie o nich wiedzieli żeby informować pozostałych weselników i zachęcać do zabawy (jeśli planujesz pokaz fajerwerków zapoznaj się z kilkoma zasadami https://www.dworafrodyta.pl/akademia-smart-wedding/fajerwerki-na-weselu/)

Pozostając w temacie zabawy, najlepsi świadkowie to komunikatywni świadkowie, którzy nie mają problemu w small talku, chętnie nawiązują kontakt z ludźmi i zachęcają do wspólnego biesiadowania. Dzięki takiemu zachowaniu Twoi goście będą czuć się ważni, zaopiekowani oraz poczują wyjątkową atmosferę tego dnia. Przy weselach międzynarodowych wskazane jest, aby świadkowie mówili po angielsku i wzmacniali integrację gości.
Nie jest to korzystne kiedy Pani Młoda zamiast szaleć na parkiecie, biega między stołami i pośredniczy między prośbami gości a obsługą. Oddaj tę rolę swoim świadkom, niech to oni komunikują się z managerem sali, proszą o przygaszenie światła czy zmianę temperatury na sali. Zwiększy to Twój komfort i możliwość pełnego celebrowania tego wyjątkowego dnia 🙂

Coraz częściej spotykam się z Parami, które wybierają po kilka druhen i drużbów. Jest to idealna alternatywa dla osób, które mają wielu kandydatów na stanowisko i problem z wyborem. Dużym plusem jest możliwość podziału obowiązków. Pamiętaj tylko, że w natłoku spraw część elementów może umknąć i dobrze jest zapisywać, co się komu przydzieliło, aby uniknąć niemiłego rozczarowania.

fot. pokadrowani.pl

Najważniejsze jest to, aby otaczać się osobami życzliwymi i pomocnymi. Ślub oraz wesele są bardzo stresogenne, więc im więcej pozytywnego wsparcia w tym dniu, tym lepiej. Przeanalizuj moje rady, posłuchaj głosu serca i wybierz najwspanialszą świadkową 🙂

Powodzenia!