/ Akademia Smart Wedding  / Powitanie chlebem i solą – przeżytek czy aktualna tradycja?

Powitanie chlebem i solą – przeżytek czy aktualna tradycja?

Najstarszą tradycją weselną jest przywitanie Pary Młodej przez Rodziców przed salą weselną.

Pamiętam jak byłam dzieckiem, byłam na weselu swojej kuzynki,. Odbywało się ono w jej domu, jak teraz o tym pomyślę, to uśmiech nie schodzi mi z twarzy. Oczywiście było przywitanie przez Rodziców, będąc dzieckiem nie bardzo rozumiałam dlaczego jedzą chleb i tłuką kieliszki w wejściu do domu. Mama chcąc wytłumaczyć mi po co „Oni to robią” odpowiedziała jednym zdaniem. „To nasza Polska tradycja”   I do tej tradycji chciałabym się odnieść.

fot. vascoimages.pl

Osobiście uważam, że oprócz tradycji jest to piękny i wzruszający moment. Para Młoda i Rodzice są już po najważniejszej uroczystości jaką jest ślub. Mogą trochę spuścić z tonu i przywitać przed salą już dwójkę swoich dzieci.

Zawsze jak podchodzę do Rodziców z chlebem i chcę go wręczyć, widzę przerażenie w ich oczach i pojawia się pytanie „co mam im powiedzieć?”, „ kto ma trzymać chleb?”

Według tradycji chleb powinny trzymać mamy, jeśli brakuje jednej z rodzicielek może ją zastąpić matka chrzestna.

Rodzice najczęściej decydują się na spontaniczne życzenia połączone z tradycyjną formułą

„Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”

Lub spytają Ciebie:

„Pani Młoda co wybierasz? Chleb, sól czy Pana Młodego?”

Powinnaś odpowiedzieć: „ Wybieram chleb, sól i Pana Młodego żeby pracował na niego”

Chleb najczęściej jest bogato zdobiony kwiatami z ciasta, Para Młoda powinna urwać kawałek chleba,

Ażeby nie było niespodzianek, nie możemy pozwolić, żeby chleb wypadł z rąk Rodziców, Dwór Afrodyta przygotowuje obrączki wycięte z chleba. Są łatwiejsze do przełknięcia i nie będziecie musieli się siłować z bochenkiem chleba.

Do chleba nie może zabraknąć kieliszków z wódką i wodą. To Ty decydujesz pierwsza który kieliszek wybierasz. Według tradycji temu kogo trafi się wódka będzie rządził w związku. Temu komu trafi się woda będzie posłuszny w związku.

Dziwnym przypadkiem praktycznie zawsze Pannie Młodej trafia się wódka. Po wypiciu zawartości należy wyrzucić kieliszki za prawe ramię, nie powinniście się odwracać. Jeśli kieliszki się potłuką oznacza to szczęście i miłość. Gdyby jednak kieliszki nie zostały potłuczone, drużba Pana Młodego powinien rozgnieść je nogą. Tu moja rada, wybierajcie kieliszki z cienkiego szkła, jest wtedy gwarancja, że na pewno się potłuką.

24-piękne-wnętrza-sala-weselna-glamour-radziejowice-dwór-afrodyta-sala-weselna-na-200osób-radziejowicefot. bnb-studioblog.pl

Ostateczną decyzję o przebiegu tych obrzędów decydujecie Wy z Rodzicami. Nie zapominajcie jednak poinformować koordynatora o wszelkich szczegółach, na pewno jego wsparcie będzie bardzo cenne.

 

Autorem postu jest Joanna Oporska kierownik operacyjny Dworu Afrodyta**** i koordynator przyjęć.

 

fot. archiwum własne