/ Akademia Smart Wedding  / I co z tą wódką?

I co z tą wódką?

Oto jest pytanie! Kwestia ilości i rodzaju alkoholu, jaki należy zakupić na przyjęcie weselne, nigdy nie jest łatwa. Wesele weselu nie jest równe, dlatego nie należy sugerować się sztywnymi szablonami – 0,5L wódki na parę ale dobrze przeanalizować wizję swojego przyjęcia oraz listę gości 🙂

Wiadomo, że podstawą udanego wesela jest dobra muzyka, smaczne jedzenie i dobrze zmrożona wódka 🙂 ale czy warto serwować tylko czysty alkohol? Dużo zależy od preferencji Twoich gości, ponieważ to oni będą głównymi konsumentami. Jeśli wśród zaproszonych przeważać będą osoby starsze, które doceniają tradycję warto postawić na czysty alkohol i zakupić go jako główny trunek. Dodatkowo dużą atrakcją będą wódki smakowe oraz nalewki (zwłaszcza jeśli są robione przez Pana Młodego lub bliskiego członka rodziny), które idealnie wkomponują się w klimat klasycznego wesela. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnego bufetu i wyeksponowanie trunków.

fot. Artur Mamos

Nie każdy jest jednak zwolennikiem mocnego alkoholu, więc warto aby na tradycyjnym przyjęciu pojawiło się również wino oraz piwo. Jeśli wiesz, że będzie ono spożywane w mniejszych ilościach możesz wkomponować je w bufet alkoholowy. Natomiast rekomendowane rozwiązanie to wstawienie w stoły gości wódki oraz wina.
Bardzo eleganckim rozwiązaniem jest rozpoczęcie przyjęcia od serwisu alkoholu, kiedy kelnerzy przed podaniem dań gorących proponują i serwują gościom wino.

for. Artur Mamos

Jeśli wśród weselników będzie dużo osób młodych a część gości to obcokrajowcy nieprzyzwyczajeni do pochłaniania hektolitrów polskiej wódki, nie wahaj się przed wynajęciem drink baru. Kolorowe drinki i wymyślne koktajle to fantastyczne urozmaicenie przyjęcia. Co więcej, jest to również atrakcja dla kobiet w ciąży i karmiących, które zamiast picia wody czy soku mogą skosztować wyśmienity koktajl virgin. Zarówno przyszłe mamy jak i osoby kierujące z pewnością bardzo docenią możliwość wypicie piwa free czy wina bezalkoholowego, które jest coraz bardziej powszechne i dostępne.
Barmani w Dworze Afrodyta mają również kilka ciekawych propozycji dla dzieci 🙂
Przy komponowaniu drink menu ważne aby wybrać napoje wyskokowe, które bazują na podobnym rodzaju alkoholu np. 2 drinki bazujące na rumie, 2 drinki z whisky, 2 drinki na martini oraz 1 na wódce (zwłaszcza jeśli to Ty jesteś odpowiedzialna za zakup wszystkich składników). Jeśli zdecydujesz się na drink bar możesz być pewna, że goście w mniejszej ilości będą korzystać z wódki weselnej, więc śmiało możesz jej zakupić mniej.
WAŻNE: Podczas dużych przyjęć powyżej 150 osób zachęcam do wynajęcia nie 1 a 2 barmanów. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, natomiast eliminuje wielominutowe kolejki po drinka.

fot. Juan Miguel Elcinto Velasco

W upalne lato idealną alternatywą dla mocnego alkoholu jest orzeźwiający cydr. Ten tradycyjny polski trunek z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jeśli decydujesz się na organizację przyjęcia w okresie  jesienno-zimowym idealnym rozwiązaniem będzie zaserwowanie weselnikom grzanego wina. Więcej pomysłów na wesele organizowane jesienią oraz zimą znajdziesz w poniższym linku:

https://www.dworafrodyta.pl/akademia-smart-wedding/5-zalet-wesela-w-sezonie-jesienno-zimowym/

Podsumowując, wódka wciąż króluje na polskich weselach, jednak należy pamiętać o urozmaiceniach i dodatkowych atrakcjach. Niezależnie czy decydujesz się na tradycyjne, biesiadne czy eleganckie wesele, zadbaj aby na przyjęciu pojawiło się również wino, piwo oraz inne alkohole. Ogromną popularnością cieszą się drink bary oraz bufety, gdzie alkohol jest elegancko wyeksponowany.

Ps. Pamiętasz tradycję weselnego kołacza, czyli wręczania „na do widzenia” ciasta oraz butelki wódki? Poniżej zdjęcie nowoczesnej i bardzo eleganckiej wersji – brokatowe mini szampany 🙂

fot. Piękne Projekty

Na zdrowie!